دکتری تخصصی ، آزمون های زبان، تحقیق و توسعه
  
  
آزمون آنلاین MSRT

سه گام تا تحصیل در دکتری ایران

ثبت نام آزمون دکتری سال ۹۴ چند روزی است که شروع شده است و احتمالا بیش از ۲۵۰ هزار داوطلب با مدرک کارشناسی ارشد در آن شرکت خواهند کرد. هر چند جامعه آماری کمتری دارد اما ماراتن دکتری ایران فرایندی بسیار سنگین تر از کنکور لیسانس و ارشد است. فرایندی که قریب یکسال وقت و تمرکز داوطلبین را به خود مشغول می کند.

اگر شما نیز قصد شرکت در این آزمون را دارید مطالعه این مقاله می تواند دیدگاهی نو نسبت به این آزمون و شبوه آمادگی برای آن را به شما نشان دهد.

سه گام تا تحصیل در دکتری ایران پی اچ دی پارس

سه گام تا تحصیل در دکتری ایران

سه گام نسبتا بزرگ برای تحصیل در دوره دکتری پیش روی داوطلبین است. اولین گام آمادگی برای آزمون دکتری است. آزمون کتبی دکتری هر چند که تنها ۳۰ درصد از وزن نهایی پذیرش را دارد که همین ۳۰ درصد هم مشترک با معدل کارشناسی و کارشناسی ارشد است اما همچنان مهم ترین عامل در تعیین دانشگاه داوطلبین است. هر چقدر هم که رزومه قوی باشد تا زمانی که شخص به مصاحبه دعوت نشده باشد تاثیری ندارد. پس گام اول موفقیت در آزمون دکتری !

گام اول : موفقیت در کنکور دکتری

موفقیت در آزمون کتبی کاریست که تا این مرحله به احتمال زیاد در آن تبحر پیدا کرده اید. پس از کنکور لیسانس و ارشد با جامعه های آماری بسیار بالا احتمالا موفقیت در آزمونی با جامعه آماری پایین تر چندان دشوار نباشد هرچند که کیفیت رقبا افزایش قابل ملاحظه ای داشته است.  توصیه های پی اچ دی پارس برای موفقیت در این آزمون به شرح زیر است.

۱- آمادگی برای آزمون زبان دکتری : برای آمادگی آزمون زبان دکتری ، ابتدا به محک دانش زبان خود بپردازید و ببینید تا چه اندازه می توانید سوالات زبان سال های گذشته پاسخ دهید. اگر تا ۴۰ درصد می توانید جواب دهید مشکل چندانی ندارید اما زیر ۴۰ درصد باید به رفع مشکلات زبانتان بپردازید.

 • بررسی کنید ببینید بیش تر در چه بخشی مشکل دارید. لغات ، گرامر یا ریدینگ !
 • به تقویت مهارت زبان خود در بخش هایی که مشکل دارید بپردازید
 • برای مهارت لغات کتاب های ۵۰۴ کلمه ضروری ، کلمات ضروری تافل را حتما مطالعه نمایید و در صورتی که زمان بیشتری داشتید کتاب ۱۱۰۰ وازه را نیز مطالعه نمایید.
 • برای مهارت ریدینگ به تمرین و تکرار زیاد نیاز دارید و کتبی که در این زمینه منتشر شده اند و همچنین مطالعه ریدینگ های زبان آزمون های دکتری گذشته نیز بسیار مفید است.
 • برای گرامر هم کتاب های گرامر این یوز سطح متوسط و کتاب گرامر تافل کاغدی منتشر شده توسط لانگ من بسیار مفید است
 • بسیاری از تست های گرامر این آزمون در سطح تست های گرامر تافل کاغدی است و مطالعه آن شدیدا به شما توصیه می شود.

۲- آمادگی آزمون استعداد تحصیلی: تا زمانی که به ارزیابی دقیق خودتان دراین بخش نپرداخته اید شروع به مطالعه نکنید !! تست های آزمون های گذشته دکتری در بخش استعداد تحصیلی را می توانید از بخش استعداد تحصیلی و دانلود سوالات دکتری پی اچ دی پارس به صورت رایگان دانلود نمایید و به ارزیابی سطح استعداد تحصیلی خود بپردازید.

 • اگر بیش از ۴۰ درصد به صورت میانگین جواب می دهید در سطح خوبی قرار دارید.
 • اگر کمتر از ۴۰ درصد جواب می دهید نیاز به تمرین و تکرار زیاد دارید.
 • سوالات استعداد تحصیلی نیاز به خلاقیت داوطلب دارد اما با مطالعه کتاب های استعداد تحصیلی مانند کتاب اجمد صداقت و آرمان اشراقی می توانید تا حد زیادی خود را آماده نمایید.
 • سرعت عمل برای این بخش بسیار ضروری است و شما نیاز به افزایش سرعت عمل دارید.

۳- آمادگی سوالات تخصصی دکتری: مهم ترین و تاثیر گذارترین بخش آزمون دکتری بخش سوالات تخصصی است. در صورتی که زبان و استعداد را صفر درصد بزنید و دروس تخصصی این آزمون را ۱۰۰ بزنید میانگین نمرات شما به طرز باورنکردنی ۶۶٫۶۷ درصد می شود که رتبه تک رقمی را برای شما در رشته های کم ترافیک تضمین می کنید. و این نشان دهنده اهمیت دروس تخصصی در آزمون دکتری است.

 • باز هم بهترین راه ارزیابی از وضعیت فعلی خود است
 • با مطالعه سوالات سال های گذشته در رشته تخصصی خود به ارزیابی سطح فعلی خود بپردازید
 • در بساری از رشته حتی ۲۰ درصد تخصصی مطلوب می شود
 • اما در رشته هایی مانند مدیریت با فرض بالا بودن دروس زبان و استعداد حداقل ۴۰ درصد تخصصی نیاز دارید تا در دانشگاه های خوب به مصاحبه دعوت شوید.
 • به بررسی جامعه آماری و نمونه کارنامه های سال های گذشته رشته خود بپردازید
 • حد مطلوب را برای خود بیابید و با برنامه ریزی به سمت آن حرکت کنید!
 • تیم پی اچ دی پارس برایتان آرزوی موفقیت در این مرحله را دارد .

گام دوم : تقویت رزومه تحصیلی

پس از سد کنکور که انشالا برای شما دشوار نباشد به مرحله مصاحبه می رسیم. برای مصاحبه نیاز به رزومه خوب دارید. برنامه سازمان سنجش برای سال جدید بر این است که تمامی دانشگاه ها در چارچوب تعیین شده توسط این سازمان حرکت کنند. دستور العمل امتیاز دهی مصاحبه دکتری منتشر شده توسط سازمان سنجش در سال های گذشته را می توانید مطالعه نمایید تا به چشم انداز درستی از اهمیت پژوهش در مصاحبه دکتری دست یابید.

 • تا حد امکان به مقاله بنویسید و به ژورنال های مختلف ارسال کنید . جواب بسیاری از ژورنال های بعد از ۶ ماه می آید پس اگر از الان شروع به ارسال کنید تا زمان مصاحبه نامه پذیرش به دستتان خواهد رسید.
 • حتما چند مقاله همایشی هم بنویسید. نوشتن مقاله همایشی بسیار آسان است اما امتیاز کمی برای مصاحبه دارد.
 • سابقه تدریس نیز تاثیر زیادی در دید اساتید دارد .
 • اصول مقاله نویسی پی اچ دی پارس را مطالعه نمایید و خود را برای ورود به پژوهش نمایید.
 • کمیت در این بخش به طرز باور نکردنی موثر است و بهتر است که با دست پر آماده مصاحبه شوید تا از دیدن افرادی که با گونی مقاله هایشان را به مصاحبه می آورند شگفت زده نشوید.

گام سوم : مصاحبه دکتری و اصول موفقیت در آن

مرحله سوم دست کمی از دو مرحله اول ندارد. هرچند که قوانینی برای امتیاز دهی دانشگاه ها تعیین شده است اما دیدگاه اساتید حرف اول و آخر را می زند و اگرآماده وارد این مرحله نشوید برایتان دردسر ساز است. بخش بسیار مهمی در پی اج دی پارس به آمادگی مصاحبه دکتری اختصاص دارد. تمام چیزهایی که برای مصاحبه دکتری نیاز دارید در این بخش به صورت رایگان برایتان فراهم شده است.

نکته پایانی

بروز باشید . سعی کنید همواره آخرین اخبار و اطلاعیه های دکتری را مطالعه کنید تا نکته های ضروری و شیوه برگزاری آزمون و تغییرات آن را در اختیار داشته باشید.

با عضویت در خبرنامه پی اچ دی پارس همواره از آخریت اخبار مطلع خواهید بود. برای عضویت می توانید وارد لینک زیر شوید.

عضویت در خبرنامه پی اچ دی پارس

در صورتی که سوالی در زمینه دکتری و امور مربوطه داشتید با ما راحت باشید و سوالتان را در بخش پرسش و پاسخ مطر نمایید.

با آرزوی موفقیت

پی اچ دی پارس

 

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه

برای آکاهی از آخرین اخبار دکتری و مطالب ضروری آدرس ایمیل خود را وارد نمایید. عضویت رایگان است.

برای تکمیل عضویت ، باید به ایمیل خود مراجعه نمایید و روی لینک تایید کلیک نمایید

آزمون های آنلاین
 آزمون آنلاین MSRT سری اول جزئیات
 آزمون آنلاین MSRT سری دوم جزئیات
  آزمون آنلاین تافل با تصحیح جزئیات
نظرسنجی ماه پی اچ دی پارس

نظر شما بسیار مهم است. به عنوان یک فرهیحته و نخبه ایرانی کدام یک از موارد زیر را برای پیشرفت و آبادانی ایران عزیز ضروری می دانید ؟ لطفا در بخش کامنت ها نظر کامل خود را توضیح دهید.

مشاهده نتایج

آزمون آنلاین MSRT

حمایت از پی اچ دی پارس

برای تداوم خدمات رایگان پی اچ دی پارس ، لطفا در صورت داشتن وب سایت یا وبلاگ لینک سایت ما با نام پی اچ دی پارس و آدرس  http://www.phdpars.com/  را در صفحه خود قرار دهید.

تیم مدیریت پی اچ دی پارس