کانال تلگرام پی اچ دی پارس
نظر سنجی هدف تحصیل در مقطع دکتری

هدف شما از ادامه دادن تحصیل در مقطع دکتری تخصصی چیست ؟

مشاهده نتایج

testpark grafisha RASTEBAZAR
استخراج مقاله از پایان نامه

الگوها و مدل های سیستم ارزیابی عملکرد روش هایی مبتنی بر محاسبات که پارامترهایی مانند اثربخشی ، سود دهی و … را نتیجه می دهند در این بخش از پی اچ دی پارس توضیح داده شده اند. اطلاعات کامل تر را در بخش تحقیق و توسعه پی اچ دی پارس دنبال نمایید.

الگوها و مدل های سیستم ارزیابی عملکرد

در الگوهای نوین ارزیابی عملکرد، مدل های کمی مثل معیار بهره وری با رویکرد ارزش افزوده، معیار کارآمدی با رویکرد اثربخشی و کارآیی و معیار سودآوری با رویکرد حسابرسی عملکرد و مدل های کیفی، مثل معیار توصیفی و ارزشی با رویکرد تعهد سازمانی و اخلاق سازمانی و چند معیار دیگر بکار گرفته شده است. دست کم هفت مقیاس برای ارزیابی عملکرد یک سازمان وجود دارد که الزاماً متمایز از یکدیگر نیستند. این مقیاس ها عبارتند از: اثربخشی، کارایی، سود و سودآوری، بهره و بهره وری، کیفیت زندگی شغلی، خلاقیت و نوآوری و کیفیت. به مهم ترین و متداول ترین الگو و مدل های اجرای فرایند ارزیابی عملکرد ذیلاً اشاره می گردد:

 

الگوی تحلیل سلسله مراتبی(AHP) که در فوق مختصر شرحی داده شد، الگوی کارت امتیاز متوازن Balance Score Card BSC)B) بنای این الگو ایجاد حلقه اتصال مدیران با عملکرد امروزین به اهداف فردای آن هاست. برنامه ریزی آرمانیGoal Programing GP)c) که کاربرد آن برای بهینه سازی چندین عامل بطور هم زمان با یک مساله چند منظوره است. الگوی تحلیل پوششی داده ها Data Envelopment Analysis (DEA)A، این مدل ریاضی را برای تاویل و شفاف سازی حدود علی و معلولی بهره وری با تحلیل های واقع بینانه تدارک دیده شده است. الگوهای سیستم های کیفیت(ممیزی کیفیت ISO ، مدیریت کیفیت جامع(TOM)، الگوی مهندسی مجدد(Re-engineering)، مدل ترازیابی و الگوسازی(Benchmarking)، الگوی سنجش کارایی و اثربخشی، الگوی هوشین کانری، الگوی برتری سازمانی بنیاد کیفیت اروپاییEuropean Foandation Quality Mangement EFQM)M) که به تبعه آن جایزه ملی کیفیت ایران Iran National Quality Award (INQA)A نیز تدوین گردیده است.

 

مطالب جامع و کامل در زمینه دکتری ، کارآفرینی علمی و تحقیق و توسعه را در پی اچ دی پارس دنبال نمایید. از طریق عضویت در کانال تلگرام پی اچ دی پارس همواره از جدید ترین اخبار و مطالب با خبر شوید.

 

منابع : مطالب بالا برگرفته از منابع زیر است

غفور رحیمی در : behsazi.irantvto.ir/

ماهنامه تدبیر-سال هفدهم -شماره ۱۷۳

لطفا به اشتراک بگذارید و دوستانتون را به جمعمون اضافه کنید:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه

برای آکاهی از آخرین اخبار دکتری و مطالب ضروری آدرس ایمیل خود را وارد نمایید. عضویت رایگان است.

برای تکمیل عضویت ، باید به ایمیل خود مراجعه نمایید و روی لینک تایید کلیک نمایید