دکتری تخصصی ، آزمون های زبان، تحقیق و توسعه
  
  
آزمون آنلاین MSRT

۱۴ اصل مدیریت بهبود کیفیت و بهره وری

۱۴ اصل مدیریت بهبود کیفیت و بهره وری کمک می کنند تا اهداف و فلسفه سازمان را بهتر شناسایی شوند و راهکارهای بهبود کیفیت و بهره وری بهتر به کار گرفته شوند. در زیر این اصول ۱۴گانه توضیح داده شده اند.

 

۱) ایجاد و انتشار اهداف و مقاصد برای سازمان

باید سازمانها نگرشی درازمدت حداقل برای ۱۰ سال داشته باشند و با تعیین اهدافی بلندمدت ، برای باقی ماندن در کسب و کار و تجارت خود برنامه ریزی کنند . باید برای دستیابی به این اهداف منابعی را به امور تحقیق ، آموزش و تحصیلات مستمر اختصاص داد .

۲) بکارگیری فلسفه جدید

مدیریت ارشد و هر یک از کارکنان باید فلسفه جدید را فراگیرند . سازمان باید به جای تمرکز بر کشف عیب به پیشگیری از آن اقدام نماید .

۳) درک هدف بازرسی

مدیریت باید درک کند که هدف از بازرسی ، بهبود فرآیند و کاهش هزینه ها می باشد . بهتر است در محلهای مناسب به جای بکارگیری بازرسی زیاد ، از بهبودهای بی پایان با استفاده از فنون آماری بهره برد .

۴) پایان دادن به پاداشهای بازاریابی صرفاً بر اساس قیمت

سازمان باید به پاداشهای بازاریابی که تنها بر اساس قیمت پایین می باشند پایان دهد زیرا قیمت بدون در نظر گرفتن کیفیت هیچ معنایی ندارد .

۵) بهبود مستمر و مداوم سیستم

مدیریت باید برای بهبود مستمر و پایدار کیفیت و افزایش بهره وری و کاهش هزینه ها ، مسئولیت بیشتری را در برابر مشکلات متقبل گردد و به کاوش و اصلاح مشکلات بپردازد . باید پیش از وقوع مشکلات از ایجاد آنها پیشگیری کرد .

۶) نهادینه کردن آموزش

مدیریت باید برای آموزش کارکنان ، منابع لازم را تخصیص دهد ، باید هر یک از کارکنان آموزشهای مناسب را  درباره روشهای آماری ببینند و از این روشها برای نیازسنجی و اداره آموزشهای بعدی استفاده گردد .

۷) تعلیم و برقراری رهبری

مدیریت باید به جای ایجاد فضای منفی کشف عیب ، فضای مثبت و اطمینان بخش ایجاد کرد  ، به گونه ای که هر شخص به مهارت خود افتخار کند . باید ارتباطاتی شفاف از مدیریت ارشد به سرپرستان و از سرپرستان به کارکنان برقرار نمود .

۸) برطرف کردن ترس و ایجاد اعتماد و فضای نوآوری

مدیریت باید ارتباطات کارا و آزاد و کار گروهی را تشویق نماید . احساس ترس ، به علت احساس ناتوانی در کنترل جنبه های مهم زندگی شخصی می باشد و این امر به علت فقدان امنیت شغلی ، وجود صدمات جسمانی ، نبود ارزیابی عملکرد ، نادیده گرفتن آرمان سازمان ، سرپرستی ضعیف و عدم شناخت از شغل ناشی می شود .

۹) بهینه سازی فعالیتهای گروهها و محیطهای ستادی

مدیریت باید به منظور رسیدن به اهداف و مقاصد سازمان ، فعالیتهای گروههای کاری و محیط های ستادی را بهینه نماید. مدیریت برای شکستن این سدها به دیدی درازمدت نیاز دارد باید تمامی واحدهای مختلف هماهنگ با هم کار بکنند ، رفتارها تغییر کند ، راههای ارتباطی باز شوند ، گروههای پروژه ای سازماندهی شوند و آموزش در کار گروهی برقرار گردد .

۱۰) حذف شعارها ، نصیحتها و هدفهای توخالی

باید اهدافی تعیین کرد که قابل دستیابی بوده ، در راستای موفقیت های دراز مدت سازمان باشند . در آخر باید به این نکته دقت کرد که بهبود در فرآیند ، جز از طریق بکارگیری ابزارها و روشهای آن به دست نمی آید .

۱۱) الف – حذف سهمیه های کمی برای نیروی کار

سهمیه بندی باید به روشهای آماری کنترل فرآیند جایگزین شود . مدیریت باید به منظور بهبودهای بی پایان و آموزش نیروی کار ، راهبردهایی را به اجرا در آورد .

ب – حذف مدیریت بر مبنای هدف

مدیر باید به جای مدیریت بر مبنای هدف ، قابلیت فرآیند و روشهای بهبود آن را یاد بگیرد .

۱۲) حذف سدهایی  که مانع از افتخار کارکنان به مهارتشان می شود .

تقویت افتخار به کار و مهارت ، به تعهدی بلندمدت در مدیریت نیاز دارد . اگر کارمندان به کار خود افتخار نموده ، در مقابل دیگران احساس سرافرازی کنند ، تا آخرین حد در کارشان رشد و پیشرفت خواهند کرد .

۱۳) تشویق و گسترش آموزش

مدیریت باید در مورد آموزش و پرورش مستمر کارکنان خود ، احساس تعهد نماید و هر یک از کارکنان باید به منظور پذیرفتن تغییرات مورد نیاز سازمان آموزش مجدد ببینند .

 

۱۴) اقدام در جهت ایجاد شرایط برای انجام دگرگونی و تحول

مدیریت باید برای پیاده سازی فلسفه جدید ساختاری یکپارچه ایجاد نماید ، در این وضعیت سازمان باید فرهنگ خود یعنی انجام کار مثل همیشه را تغییر دهد و فرهنگ بهبود مستمر را جایگزین نماید و در نهایت اگر سازمان می خواهد در پیاده سازی فرهنگ جدید موفق عمل نماید باید دارای مدیریتی متعهد ، درگیر در فرآیند کار و قابل دسترسی باشد.

 

مطالب جامع و کامل در زمینه دکتری ، کارآفرینی علمی و تحقیق و توسعه را در پی اچ دی پارس دنبال نمایید. از طریق عضویت در کانال تلگرام پی اچ دی پارس همواره از جدید ترین اخبار و مطالب با خبر شوید.

 

نظر خود را در بخش کامنت ها با ما در میان بگذارید.

 

منابع :

منبع :  کتاب ”  بهره وری   ”  -نویسندگان : سیدجلال فیاضی – احمدملک زاده آراسته-انتشارات

سایت پی اچ دی پارس

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه

برای آکاهی از آخرین اخبار دکتری و مطالب ضروری آدرس ایمیل خود را وارد نمایید. عضویت رایگان است.

برای تکمیل عضویت ، باید به ایمیل خود مراجعه نمایید و روی لینک تایید کلیک نمایید

آزمون های آنلاین
 آزمون آنلاین MSRT سری اول جزئیات
 آزمون آنلاین MSRT سری دوم جزئیات
  آزمون آنلاین تافل با تصحیح جزئیات
نظرسنجی ماه پی اچ دی پارس

نظر شما بسیار مهم است. به عنوان یک فرهیحته و نخبه ایرانی کدام یک از موارد زیر را برای پیشرفت و آبادانی ایران عزیز ضروری می دانید ؟ لطفا در بخش کامنت ها نظر کامل خود را توضیح دهید.

مشاهده نتایج

آزمون آنلاین MSRT

حمایت از پی اچ دی پارس

برای تداوم خدمات رایگان پی اچ دی پارس ، لطفا در صورت داشتن وب سایت یا وبلاگ لینک سایت ما با نام پی اچ دی پارس و آدرس  http://www.phdpars.com/  را در صفحه خود قرار دهید.

تیم مدیریت پی اچ دی پارس