دکتری تخصصی ، آزمون های زبان، تحقیق و توسعه
  
  
آزمون آنلاین MSRT

نامه اعتراضی دانشجویان دکتری به شرایط و وام دکتری

نامه اعتراضی دانشجویان دکتری به شرایط و وام دکتری : (پی اچ دی پارس) بعد از سال ها درس و تحقیق و پژوهش هنوز قشر نخبه ما از پایین ترین سطح امکانات رفاهی برخوردارند.  آیا زمان آن نرسیده است که با فراهم کردن حداکثر تسهیلات برای نخبگان ایران زمین راه موفقیت و سربلندی ایران را فراهم کنیم ؟

متن نامه این عزیزان بدین شرح است :

به نام پروردگار
ریاست محترم جمهور
با سلام و احترام
ضمن عرض ادب و تبریک، ما دانشجویان دکتری ایران زمین عرض حالی خدمت جنابعالی داشتیم.

مسأله بدین شرح است که شرایط دانشجویان(روزانه، شبانه، پردیس، آزاد، پیام نور و غیرانتفاعی)، بخصوص دانشجویان دکتری، بسیار اسف بار است و این سرمایه عظیم با بی تدبیری هایی که در گذشته صورت گرفته و تداوم آن در حال، با کمترین بازدهی، در حال فرسودگی است و این روزها به بحرانی برای کشور تبدیل شده است.

در ادامه این نامه آمده است، تاسف بارتر اینکه مسئولین امر به جای اینکه شرایط بحرانی را به درستی درک کرده و به دنبال حل بحران و ممانعت از تعمیق آن باشند با سیاست های خود این قشر فرهیخته و آینده ساز را بیش از پیش در مضیقه قرار می‌دهند.

هر چه سیاست ها در جهت کاهش دغدغه دانشجویان باشد قطعا آثار یمن آن را ایران عزیز خواهد دید و به طریق اولی دانشجویان مقطع دکتری اگر فراغ بال بیشتری از جهت هزینه ها و مخارج تحصیلی و رفاه نسبی (که حداقل حقوق قانونی شان هست) داشته باشند با علاقه و انگیزه بیشتری توان خود را صرف بالندگی علمی ایران عزیز خواهند کرد.

طبعا پولی سازی آموزش و حذف سیاست های حمایتی وزرات علوم از دانشجویان، تبعات خود را در کاهش رغبت تحصیلی و افت توان علمی و ایجاد مشغله های ذهنی کاذب برای دانشجویان را در پی خواهد داشت. بنابراین از حضرت عالی خواستاریم همگام با شعار تدبیر و امید، تدبیری در جهت اصلاح رویه‌های ناصواب بیندیشید و در راستای توسعه پایدار کشور سرمایه‌ ارزشمند انسانی را جایگزین سرمایه نفتی نمایید تا گامی به فرمایش رهبری در راستای اقتصاد مقاومتی نزدیکتر شویم.

ریاست محترم جمهور، دغدغه های ما بسیار است و ختم کلاممان را به شرح ذیل اعلام می داریم:
با کمال تاسف چندی پیش مسئولین، شرایط وام ویژه دکتری را به گونه ای تنظیم کردند که دانشجویان نتوانند از حداقل فرصت فعلی هم استفاده کنند و در صورت استفاده، با شرایط سخت دریافت و بازپرداخت مواجه شوند.

از جمله شرایطی که برای دریافت وام ویژه جدید دکتری لازم است:
۱- معرفی دو ضامن با فیش کسر از حقوق به بانک توسعه تعاون

۲- تغییر شرایط بازپرداخت وام از ۶۰ ماه به تعداد ماه های دریافتی (حدود هفتصد هزار تومان قسط ماهیانه بعد از فارغ التحصیلی، بدون تضمین اینکه شغلی پیدا خواهیم کرد یا نه؟)

۳- ارائه سفته از طرف دانشجو به بانک توسعه تعاون

۴- شروع بازپرداخت وام پس از سنوات مجاز (این بدان معناست که دانشجو حین تحصیل هم باید قسط پرداخت کند.)

۵- و ده ها بهانه دیگر!

متأسفانه شرایط جدید پرداخت وام موجب سوء برداشت برخی در جهت عدم اعتماد نهادهای متولی به قشر فرهیخته‌ دانشجویان دکتری است و با چنین شرایطی دریافت وام صعب الوصول شده است.

ریاست محترم جمهور
خواهشمندیم دستورات لازم را در جهت عدم اعمال شرایط جدید به مسئولین امر مبذول بفرمایید تا وام ویژه را به صورت بلاعوض و به مانند وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با تسهیلات بیشتری به دانشجویان اختصاص داده شود که چنین وام هایی به معنای هزینه کردن از آیندۀ دانشجویان برای تأمین وضع موجودشان است.

انتظار می رود با توجه به مواجهه دانشجویان با معضلات شغلی پس از فراغت از تحصیل، آینده آنان را مد نظر داشته باشید و با توجه به فرمایش جنابعالی در خصوص وکالت ملت، امیدواریم احقاق حق دانشجویان دکتری را در نظر بگیرید.

لطفا با تدبیر خود امیدمان را همچنان زنده نگاه دارید.

با کمال احترام

 

نظر خود را در بخش کامنت ها منتشر کنید.

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه

برای آکاهی از آخرین اخبار دکتری و مطالب ضروری آدرس ایمیل خود را وارد نمایید. عضویت رایگان است.

برای تکمیل عضویت ، باید به ایمیل خود مراجعه نمایید و روی لینک تایید کلیک نمایید

آزمون های آنلاین
 آزمون آنلاین MSRT سری اول جزئیات
 آزمون آنلاین MSRT سری دوم جزئیات
  آزمون آنلاین تافل با تصحیح جزئیات
نظرسنجی ماه پی اچ دی پارس

نظر شما بسیار مهم است. به عنوان یک فرهیحته و نخبه ایرانی کدام یک از موارد زیر را برای پیشرفت و آبادانی ایران عزیز ضروری می دانید ؟ لطفا در بخش کامنت ها نظر کامل خود را توضیح دهید.

مشاهده نتایج

آزمون آنلاین MSRT

حمایت از پی اچ دی پارس

برای تداوم خدمات رایگان پی اچ دی پارس ، لطفا در صورت داشتن وب سایت یا وبلاگ لینک سایت ما با نام پی اچ دی پارس و آدرس  http://www.phdpars.com/  را در صفحه خود قرار دهید.

تیم مدیریت پی اچ دی پارس