دکتری تخصصی ، آزمون های زبان، تحقیق و توسعه
  
  
آزمون آنلاین MSRT

آزمون GRE

آزمون GRE معمولاً برای ورود به مقاطع تحصیلی بالاتر از کارشناسی مورد نیاز است. هدف آن سنجش توانایی‌ها و معلومات فارغ التحصیلان می‌باشد.اطلاعاتی درباره ی آزمون GRE آزمون GRE در دو سطح General (عمومی) و Subject(تخصصی) برگزار می‌شود. که دارای ۳ قسمت درک واژگان (verbal section)، ریاضیات (quantitative section)و قسمت نوشتاری تحلیلی (analytical writing section) می‌باشد. دانشگاه‌های آمریکایی و کانادایی معمولاً داشتن نمرهٔ بالا در این آزمون را یکی از شرایط پذیرش به مقطع کارشناسی ارشد یا دکترا قرار می‌دهند، زیرا آنها معتقدند که دانشجویان علاوه بر یاد گرفتن مطالب علمی و تخصصی بایستی در زمینه سیاسی، قدرت استنتاج و درک متون عمومی دشوار را کسب کرده باشند.

محتوای آزمون GRE :

آزمون GRE در دو سطح General (عمومی) و Subject(تخصصی) برگزار می‌شود. که دارای ۳ قسمت درک واژگان (verbal section)، ریاضیات (quantitative section)و قسمت نوشتاری تحلیلی (analytical writing section) می‌باشد. سؤالات مربوط به آزمون ریاضی شامل ۲ سری سؤال ۲۰ تایی است که در ۳۵ دقیقه باید پاسخ داده شود، نمره این بخش بین ۱۳۰-۱۷۰ محاسبه می‌شود. سوالات بخش درک واژگان شامل ۲ سری سؤال ۲۰ تایی است که باید در ۳۰ دقیقه پاسخ داده شود. نمره این بخش نیز بین ۱۳۰-۱۷۰ محاسبه می‌شود. قسمت نوشتاری تحلیلی شامل نوشتن ۲ انشا می باشد که هرکدام دارای ۳۰ دقیقه زمان است. نمره این بخش از ۶ محاسبه می‌شود. پس از هر بخش ۱ دقیقه استراحت داده می شود و پس از بخش سوم یک استراحت ۱۰ دقیقه ای داده می شود.

در قسمت زبانی معمولاً متضاد و مترادف کلمات دشوار پرسیده می‌شود و در واقع فقط به میزان دایره لغات دانشجو توجه می‌شود. لغات پرسیده شده واقعا دشوار و برای اکثر دانشجویان ناآشنا می‌باشد. در قسمت کمی سوالات ریاضی نسبتا ساده‌ای پرسیده می‌شود تا توانایی‌های ابتدایی داوطلب مورد سنجش قرار گیرد.

بخش نگارش تحلیلی (Analytical writing) آزمون GRE :

بخش نگارش تحلیلی از دو انشای مختلف تشکیل می شود، انشا درباره یک مسئله و انشا درباره یک اسقلم و نگارشتدلال. این انشاها با استفاده از یک برنامه پردازش کلمه که ETS به طور اختصاصی طراحی کرده است در کامپیوتر نوشته می شود. این برنامه فقط کارکردهای اولیه کامپیوتری را فراهم می کند و بررسی کننده املا یا سایر ویژگی های پیشرفته را در بر نمی گیرد. حداقل دو ارزیاب در یک مقیاس کلی شش نمره ای به هر یک از انشاها نمره می دهند. اگر فاصله نمرات کمتر از یک نمره باشند میانگین نمرات محاسبه می شود. اگر نمرات بیش از یک نمره فاصله داشته باشند ارزیاب سوم پاسخ ها را بررسی می کند.

انشا درباره یک مسئله (Issue task)

داوطلب ۳۰ دقیقه زمان دارد تا انشایی درباره یکی از موضوعات انتخاب شده بنویسد. موضوعات مسائل از مجموعه سوالاتی انتخاب می شوند که برنامه GRE به طور کامل منتشر کرده است. افرادی که برای آزمون GRE آماده می شوند می توانند در وب سایت ETS به این مجموعه سوالات دست پیدا کنند.

انشا درباره یک استدلال (Argument task)

به داوطلب یک استدلال داده می شود (یعنی مجموعه ای از اطلاعات و ملاحظات که به یک نتیجه منتهی شده است) و از او خواسته می شود تا انشایی درباره آن استدلال بنویسد. از داوطلبان خواسته می شود تا منطق استدلال را بررسی کنند و درباره نحوه بهبود منطق استدلال پیشنهاداتی را ارائه کنند. از داوطلبان انتظار می رود که ضعف های منطقی استدلال را مورد توجه قرار دهند نه این که نظر شخصی خود را درباره موضوع ارائه کنند. زمان معین شده برای این انشا ۳۰ دقیقه است. استدلال ها از مجموعه ای از موضوعات انتخاب می شوند که برنامه GRE به طور کامل منتشر کرده است. افرادی که برای آزمون GRE آماده می شوند می توانند در وب سایت ETS به این مجموعه سوالات دست پیدا کنند.

بخش آزمایشی (Experimental section)

بخش آزمایشی که می تواند در بخش لغوی، ریاضی یا نگارش تحلیلی باشد حاوی سوالات جدیدی است که ETS در نظر دارد در آینده از آن ها استفاده کند. هرچند بخش آزمایشی در نمره داوطلب محاسبه نمی شود اما قابل تشخیص نیست و مشابه بخش های نمره دار ظاهر می شود. از آنجایی که داوطلبان هیچ روش قطعی برای آگاهی از آزمایشی بودن بخش ها ندارند معمولاً توصیه می شود که داوطلبان در تمام بخش ها حداکثر تلاش خود را انجام دهند. گاهی اوقات به جای بخش آزمایشی، یک بخش پژوهشی مشخص در انتهای آزمون ارائه می شود. در آزمون GRE کاغذی بخش آزمایشی وجود ندارد.

اصلاحات آزمون GRE در سال ۲۰۱۱

در دسامبر سال ۲۰۰۹، ETS اعلام کرد که قصد دارد در سال ۲۰۱۱ تغییرات قابل توجهی را در آزمون GRE اجرا کند. این تغییرات عبارتند از مقیاس نمره دهی جدید بین ۱۳۰ تا ۱۷۰، حذف انوع خاصی از سوالات نظیر متضاد و مترادف ها، اضافه کردن ماشین حساباصلاحات آزمون های زبان آنلاین و جایگزین کردن قالب CAT برای تطبیق بخش به بخش به جای قالب تطبیق سوال به سوال. در ۱ آگوست سال ۲۰۱۱، آزمون GRE عمومی اصلاح شده جایگزین آزمون GRE عمومی شد. گفته می شود آزمون GRE اصلاح شده طراحی بهتری دارد و تجربه بهتری را برای داوطلب فراهم می کند. انواع سوالات جدید در الگوی اصلاح شده قرار است مهارت های مورد نیاز در دوره های تحصیلات تکمیلی و کسب و کار را بسنجند. از جولای سال ۲۰۱۲ به این سو GRE اعلام کرد که گزینه ای موسوم به ScoreSelect برای کاربران فراهم شده است تا نمرات خود را به دلخواه سفارش بدهند.

GRE در آگوست سال ۲۰۱۱ به طور کامل مورد بازبینی قرار گرفت و به آزمونی تبدیل شد که بر اساس سوالات تغییر نمی کند بلکه بر مبنای بخش ها تغییر می یابد به طوری که عملکرد در بخش اول لغوی و ریاضی تعیین کننده دشواری بخش های بعدی ارائه شده است. به طور کلی، بخش های آزمون و بسیاری از انواع سوالات نسخه قبلی آزمون حفظ شده است اما مقیاس نمره دهی (از مقیاس ۲۰۰ تا ۸۰۰) به مقیاسی در بازه ۱۳۰ تا ۱۷۰ تغییر کرد.

در تغییرات سال ۲۰۱۱ تأکید بر دانش لغوی حفظی کاهش یافت و سوالات متضاد و مترادف حذف شد. سوالات تکمیل متن جایگزین سوالات تکمیل جمله شده است و سوالات جدید مطالعه متن که امکان انتخاب چند پاسخ را فراهم می کند اضافه شده است، سوالات ورود اعداد (که آزمون دهنده باید جای خالی را پر کند) و سوالات چندگزینه ای (که آزمون دهنده باید چند پاسخ صحیح را انتخاب کند) اضافه شد.

 

مراکز برگزاری آزمون GRE در ایران:

این آزمون فعلاً در ۴ مرکز سازمان سنجش ، دانشگاه اصفهان ، مؤسسه آموزش عالی جاوید جیرفت و دانشگاه ارومیه برگزار می‌گردد.

ثبت نام در آزمون GRE

سه روش به منظور ثبت نام برای آزمون GRE وجود دارد :

 1. ثبت نام میتواند بصورت انلاین بر روی وب سایت مرکز ارائه خدمات تستهایتحصیلی تکمیل شود.
 2. ثبت نام می تواند از طریق تماس با شماره تلفن ۱-۸۰۰-GRE-CALL انجام شود .
 3. ثبت نام میتواند از طریق پست صورت می پذیرد در این روش بایستی فرم تقاضا نامه ثبت نام در اطلاعیه رسمی آزمون
  GRE قابل دسترسی در و.ب سایت ETS پر شود .

ثبت نام آزمون GRE در ایران در مرکز سازمان سنجش ایران به صورت PBT برگزار می گردد. زمان برگزاری آزمون GRE سه مرتبه در سال در ماههای September, October, April در مراکز برگزاری در سراسر دنیا برگزار می گردد و سطح علمی متقاضیان از کشورهای مختلف با پیشینه و سطح علمی متفاوت به طور یکسان توسط آزمون GRE ارزیابی می گردد.

هزینه ثبت نام در آزمون GRE

هزینه ثبت نام $GRE GENERAL : ۱۸۰

هزینه ثبت نام GRE SUBJECT : ۱۵۰$

نحوه ارسال نمره آزمون GRE برای دانشگاه و مراکز آموزشی

در هنگام ثبت نام آزمون GRE بدون پرداخت هزینه اضافه بر ثبت نام GRE می توانید اسامی چهار دانشگاه را جهت گزارش نمره تست GRE ذکر نمایید. همچنین متقاضیان می توانند درخواست نمایند که نمره تست GRE آنها در آن زمان برای هیچ دانشگاهی ارسال نگردد.

در صورت نیاز متقاضی به ارسال نمره آزمون GRE به بیش از چهار دانشگاه (ASRs) می توانند درخواست خود را از طریق آنلاین، تلفن، ایمیل و یا فکس ارسال نمایند. هزینه ارسال نمره آزمون GRE برای هر دانشگاه $۲۵ می باشد. علاوه بر ارسال نمره آزمون GRE برای مراکز آموزشی و دانشگاهی امکان ارسال برای کارفرما نیز امکان پذیر می باشد.

قابلیت حذف نمره آزمون GRE

در پایان برگزاری آزمون GRE از متقاضی پرسیده می شود که در صورت تمایل می تواند نمره تست خود را کنسل در نظر گرفته و برای هیچ مراکر آموزشی ارسال نگردد. در صورت کنسل نمودن آزمون GRE خود متقاضی نیز از علمکرد و نمره تست خود اطلاع پیدا نخواهد کرد و در نمره آزمون GRE مزکور در پرونده امتحای متقاضی نیز ثبت نمی گردد. امکان کنسل نمودن نمره آزمون GRE در روزهای بعد امکان پذیر نبوده و قابل گزارش و ارسال می باشد.

کاربرد نمره GRE در پذیرش ها

بسیاری از دانشکده های تحصیلات تکمیلی در آمریکا به نتایج GRE به عنوان بخشی از فرایند پذیرش نیاز دارند. GRE آزمونی استاندارد است که هدف آن سنجش توانایی های تمام فارغ التحصیلان در تکالیفی با ماهیت دانش عمومی، صرف نظر از رشته تخصصی آن ها است. GRE باید میزان پرورش مهارت های لغوی و ریاضی فرد را در زمینه تفکر انتزاعی در دوران تحصیلی کارشناسی اندازه گیری کند.

بر خلاف سایر آزمون های استاندارد پذیرش (نظیر SAT، LSAT و MCAT)، کاربرد و اهمیت نمرات آزمون GRE نه تنها از یک دانشکده به دانشکده ای دیگر بلکه از یک دپارتمان به دپارتمانی دیگر و از دوره ای به دوره دیگر کاملاً متفاوت است. دوره هایی در موضوعات هنرهای آزاد ممکن است فقط نمره لغوی متقاضی را در نظر بگیرند در حالی که دوره های ریاضیات و علوم ممکن است فقط توانایی ریاضی فرد را در نظر بگیرند؛ با وجود این، از آنجایی که اکثر متقاضیان دوره های تحصیلات تکمیلی ریاضیات، علوم یا مهندسی نمرات ریاضی بالایی دارند حتی نمره لغوی نیز می تواند به عاملی موثر در این دوره ها تبدیل شود. پذیرش در دانشکده های تحصیلات تکمیلی به ترکیب پیچیده ای از چندین عامل مختلف بستگی دارد. دانشکده ها توصیه نامه ها، انگیزه نامه، معدل، نمره GRE و غیره را در نظر می گیرند. برخی از دانشکده ها از GRE در تصمیمات پذیرش استفاده می کنند اما در تصمیمات ارائه کمک مالی خیر؛ برخی دیگر از GRE برای انتخاب نامزدهای دریافت بورسیه و کمک هزینه استفاده می کنند اما برای پذیرش خیر. در برخی موارد، GRE ممکن است یکی از پیش نیازهای عمومی برای پذیرش در دوره های تحصیلات تکمیلی باشد که دانشگاه آن را تعیین کرده است در حالی که دپارتمان های خاص اصلاً نمرات آن را در نظر نگیرند. دانشکده های تحصیلات تکمیلی معمولاً اطلاعاتی را درباره نحوه بررسی نمره GRE در تصمیمات پذیرش و ارائه کمک مالی و میانگین نمرات دانشجویان پذیرفته شده قبلی ارائه می کنند. بهترین راه برای آگاهی از نحوه ارزیابی نمره GRE در فرایند پذیرش یک دانشکده یا دوره خاص تماس گرفتن با شخص مسئول تصمیم گیر مربوط به دوره خاص مورد نظر است (نه دانشکده تحصیلات تکمیلی).

آزمون های GRE تخصصی (Subject Tests)

علاوه بر آزمون عمومی، هفت آزمون GRE تخصصی برای سنجش دانش در حوزه های تخصصی بیوشیمی، بیولوژی سلولی و مولکولی؛ بیولوژی؛ شیمی؛ ادبیات انگلیسی؛ ریاضیات؛ فیزیک؛ و روانشناسی وجود دارد. مدت هر آزمون ۱۷۰ دقیقه است.

GRE و GMAT

GMAT (آزمون پذیرش در دوره های تحصیلات تکمیلی مدیریت) یک آزمون استاندارد کامپیوتری انطباقی در زمینه ریاضیات و زبان انگلیسی برای سنجش استعداد موفقیت آکادمیک در تحصیلات تکمیلی رشته کسب و کار است. دانشکده های کسب و کار معمولاً از این آزمون به عنوان یکی از چند معیار گزینش برای پذیرش در رشته MBA استفاده می کنند. از سال ۲۰۰۹ بسیاری از دانشکده های کسب و کار شروع به پذیرش GRE به جای نمره GMAT کرده اند. سیاست ها در چند سال گذشته به طور گسترده تغییر کرده است. با وجود این، از فصل پذیرش سال ۲۰۱۲-۲۰۱۳، تمام دانشکده های کسب و کار هر دو آزمون را به یک اندازه قبول دارند. برای درخواست پذیرش در دوره های MBA می توان نمره GMAT یا GRE را ارسال کرد. دانشکده های کسب و کار یکی این دو نمره را برای سایر دوره های ارشد و دکتری (غیر از MBA) نیز می پذیرند.

مسأله اصلی در مورد این که کدام یک از سیاست های پذیرش آزمون در دانشکده های کسب و کار تغییر می کند این است که نمره GRE یا GMAT باید مربوط به چند سال قبل باشد تا پذیرفته شود. در حالت استاندارد از تاریخ صدور نمرات نباید بیش از ۵ سال گذشته باشد.

آمادگی برای آزمون GRE

منابع مختلفی برای آمادگی آزمون GRE وجود دارد. ETS نرم افزار آمادگی این آزمون موسوم به PowerPrep را ارائه می کند که شامل دو آزمون از سوالات قدیمی و نیز سوالات تمرینی اضافی و مطالب مروری است. از آنجایی که قالب آزمون و سوالات مورد استفاده در این نرم افزار مشابه آزمون اصلی است می تواند در پیش بینی نمرات در آزمون واقعی GRE مفید واقع شود. ETS مجوز سوالات قبلی خود را به هیچ شرکت دیگری نمی دهد که این سوالات را به تنها منبع رسمی سوالات منتشرشده تبدیل می کند. ETS معمولاً BIG BOOK را منتشر می کرد که حاوی تعدادی از سوالات آزمون GRE واقعی بود؛ اما این کتاب دیگر منتشر نمی شود.

نکات قابل توجه در مورد آزمون GRE :

 1. هنگامی که کارت خود را از سنجش دریافت می کنید قسمتی دارد به نام Coنکات آزمون های زبانrrection Stub که به Admission Ticket متصل می باشد . در این قسمت متقاضی می تواند اطلاعات مربوط به ۴ تا ریپورت رایگان را به صورت دستی وارد کرده و یا اصلاح کند . سپس این بخش را ( تا جمعه قبل از آزمون ) اسکن کرده و به ETS ایمیل کند . همچنین روز آزمون این کارت ها توسط حوزه مربوطه جمع آوری می شوند.
 2. کسانی که این آزمون را به صورت موازی با تافل ( TOEFL) (IELTS ) می خوانند و زمان نسبتا مناسبی نیز در اختیار دارند می توانند روی بخش نوشتاری GRE و بخش جای خالی و خواندن Verbal بیشتر سرمایه گذاری نمایند .

سوالات متداول آزمون GRE :

آیا می توانیم در بخش ریاضیات، از ماشین حساب استفاده کنیم؟

استفاده از ماشین حساب ساده در آزمون مجاز می باشد، ماشین حساب توسط سازمان سنجش در اختیار داوطلبین قرار می گیرد.

نتیجه ی آزمون GRE ، چند روز بعد از برگزاری آزمون، اعلام می شود؟

نمرات این آزمون تقریبا ۴۵ روز پس از برگزاری آماده خواهد شد.

در آزمون GRE ، چه نمره ای باعث قبولی میشود؟

حد نصاب نمره آزمون GRE ، بین ۲۰۰-۹۹۰ است و دانشگاههای مختلف حد نصاب نمره GRE متفاوتی را جهت ارزیابی سطح علمی متقاضیان و اعطای پذیرش تحصیلی تعیین می کنند.متقاضی می بایستی قبل از آزمون با دانشگاههای مورد نظر خود که قصد پذیرش تحصیلی از آنها را دارد تماس گرفته و از حد نصاب قابل قبول نمره GRE توسط آن دانشگاه آگاهی داشته باشند.

منابع: languageties.com , fa.wikipedia.org , admission-usa.com

One Response to آزمون GRE

 • سلام
  مرسی از اطلاعات خوبی که به اشتراک گذاشتی
  ۱-ترتیب آزمون رو میشه دقیق ترسیم کنی جوری که من که شرکت نکردم تاحالا بتونم تصویر ذهنی داشته باشم.
  ۲-فرق کامپیوتری و کاغذی چیه و چه نکته هایی داره.
  ۳-فهرست منابع و بهترین ترتیب خوندن رو میشه بگی.
  ۴-توصیه نکته دقت اگه هست.
  ممنونم, زخمت کشیدی موفق باشی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه

برای آکاهی از آخرین اخبار دکتری و مطالب ضروری آدرس ایمیل خود را وارد نمایید. عضویت رایگان است.

برای تکمیل عضویت ، باید به ایمیل خود مراجعه نمایید و روی لینک تایید کلیک نمایید

آزمون های آنلاین
 آزمون آنلاین MSRT سری اول جزئیات
 آزمون آنلاین MSRT سری دوم جزئیات
  آزمون آنلاین تافل با تصحیح جزئیات
نظرسنجی ماه پی اچ دی پارس

نظر شما بسیار مهم است. به عنوان یک فرهیحته و نخبه ایرانی کدام یک از موارد زیر را برای پیشرفت و آبادانی ایران عزیز ضروری می دانید ؟ لطفا در بخش کامنت ها نظر کامل خود را توضیح دهید.

مشاهده نتایج

آزمون آنلاین MSRT

حمایت از پی اچ دی پارس

برای تداوم خدمات رایگان پی اچ دی پارس ، لطفا در صورت داشتن وب سایت یا وبلاگ لینک سایت ما با نام پی اچ دی پارس و آدرس  http://www.phdpars.com/  را در صفحه خود قرار دهید.

تیم مدیریت پی اچ دی پارس